Telefon: 031 590 536, E-mail: info@bioharmonija.com
Telefon: 031 590 536, E-mail: info@bioharmonija.com

ALERGIJE PRI PSIH IN MAČKAH

Ko sem razmišljala, s katero temo naj začnem naša druženja, so mi prvo padle na pamet ALERGIJE. Iz 3 razlogov:

  • Začela se je pomlad in vse cveti – sezonske alergije so na pohodu.
  • To je najpogostejša diagnoza, s katero se srečujem v svoji bioresonančni praksi.
  • Še zdaleč niso enostavne za obravnavo!

Prav gotovo so ALERGIJE tema, ki zasluži širšo obravnavo, zato se ji bomo posvetili preko serije prispevkov. Pa začnimo…

Najprej definicija: Alergije so posledica motenj v delovanju imunskega sistema – in sicer gre za pretiran odziv imunskega sistema na snovi (alergene), ki so drugače normalno prisotne v okolju živali in pri večini ostalih živali ne izzovejo alergijske reakcije. Bistvo je, da alergen sproži alergijsko reakcijo, pri kateri nastajajo protitelesa proti specifičnemu alergenu.

Pri živalih se najpogosteje srečujemo s 3 vrstami alergij:

  • alergija na bolšjo slino,
  • alergija na hrano ter
  • alergija na okoliške alergene (sem uvrščamo tudi sezonske alergije).

Simptomi so pri vseh 3 vrstah podobni in se za razliko od ljudi (po navadi kihajo, smrkajo, se jim solzijo oči, kašljajo,…torej govorimo o respiratorni simptomatiki, kamor so vključeni oči, ušesa, nos in grlo ter seveda pljuča) pri psih in mačkah pogosteje izražajo kot alergijski dermatitis = razdražena in vneta koža:

  • Intenzivna srbečica po koži, ki jo spremlja močno praskanje, grizenje, lizanje, žvečenje posameznih predelov ali celotnega telesa; drgnjenje telesa ali glave ob pohištvo in preproge
  • Ko se srbečica in praskanje stopnjujeta, pogosto prihaja do vnetij kože, pojavljajo se lahko brez dlačna mesta, odprte rane ali kraste; takšna področja kože se pogosto sekundarno inficirajo z bakterijami ali glivicami
  • Pogosto so v proces alergije vključena tudi ušesa, ki prav tako postanejo vneta in zelo srbeča, kar kužki in mucke pokažejo kot močno stresanje z glavo, intenzivno praskanje po ušesih, okoli ušes zaradi praskanja izpada dlaka, iz ušes pa smrdi ali se poveča količina izcedka
  • Pri sumu na alergijo smo pozorni tudi na generalizirano rdečico – rdeče in zabuhle oči, pordelo ustno tkivo, pordela brada, pordele tačke, rdečina na trebuščku in po notranji strani stegen ali pod pazduhami, celo rdečina okoli zadnjika ter na korenu repa
  • Pri alergijah na okoliške alergene (predvsem sezonske) pa se lahko občasno pojavljajo tudi respiratorni simptomi (sicer bolj pogosto pri mucah kot pri kužkih): povečan izcedek iz nosu in oči, kihanje in kašljanje ter celo sinusitis in bronhitis; pri mucah je poznana mačja astma
  • Pri prehranskih alergijah pa se občasno lahko pojavijo tudi želodčno-črevesni simptomi (bruhanje, driska, napenjanje, pretakanje po trebuščku)

Lokacija srbečice in kožnih sprememb nam lahko delno pomaga pri določanju vrste alergije.

Najpogostejši alergeni so iz skupine beljakovin, lahko pa so tudi predstavniki iz skupine ogljikovih hidratov (OH):

  • Bolšja slina, ki jo bolha spusti, ko ugrizne svojega gostitelja
  • Prehranski alergeni: meso (govedina, perutnina, svinjina, jagnjetina,..), ribe, jajca, mleko in mlečni izdelki, pšenica, riž, soja, koruza in ostala žita,…
  • Okoliški alergeni: so alergeni, ki jih najdemo v zraku, v telo pa ne vstopajo le preko dihal, ampak pri živalih predvsem preko kože; sem uvrščamo različne alergene: hišna pršica, pelodi, trave, plesni, človeški in živalski prhljaj, aerosoli, razpršila, čistila,…

Tako, zdaj poznate definicijo alergije, najpogostejše oblike alergije pri živalih ter znake in simptome, na podlagi katerih lahko sklepate, da vaša muca ali kužek trpita za alergijo.

 

Za zaključek:

Pomembno je dejstvo, da se zelo pogosto posamezne alergije medsebojno prepletajo in le redko nastopajo neodvisno ena od druge, npr. alergija na hrano je pogosto sopotnica alergije na okoliške toksine in obratno. Zato je pomembno, da že takoj ob nastopu prvih znakov in simptomov alergij začnemo iskati potencialni razlog, ne glede na to, kako blag je simptom ob prvem pojavu. Eden od načinov, ki prav gotovo pridejo v poštev, je diagnostični postopek s pomočjo bioresonance, s katerim lahko hitro ugotovimo, kaj vašim živalcam povzroča težave.

Enako pomembno pa je tudi, kako pristopamo k lajšanju simptomov, ki nastanejo kot posledica alergijske reakcije. Čim bolj celostni je pristop k obravnavi alergije, tem večjo možnost imamo, da omilimo njene posledice. Tudi tu ima pomembno vlogo bioresonanca.

V naslednjem prispevku si bomo ogledali t.i. ALERGIJSKI PROTOKOL, torej kaj lahko storimo, da ublažimo ali pa celo preprečimo posledice alergije.